راهنمای کامل انتخاب و خرید گاوصندوق

گاوصندوق چیست؟

گاوصندوق صندوقچه یا جعبه ای مستحکم از جنس فولاد سخت است که برای نگهداری و حفاظت از اشیا قیمتی مانند پول نقد، مدارک و مستندات و هرچیز با ارزش کاربرد دارد. گاوصندوق ها انواع گوناگونی دارند که هرکدام دارای ویژگی های خاصی هستند و با توجه به این ویژگی ها و مکانی که گاوصندوق در آن استفاده می شود، دسته بندی می شوند. گاوصندوق ها نیز مانند دیگر تولیدات صنعتی همواره درحال پیشرفته شدن هستند و کارخانه های تولیدکننده گاوصندوق دائما امکانات و امنیت محصولات شان را ارتقا می دهند.

گاوصندوق خرم

تاریخچه گاوصندوق

انسان ها از اعصار گذشته تا به امروز، به دنبال پیدا کردن راه حلی بـرای نگهداری از اشیاء با ارزش خود بوده اند. پنهان کردن، راه حل قدیمی بشر برای حفاظت از اشیاء گران بهای خود بوده است. با مدرن شدن سبک زندگی انسان در اثر انقلاب صنعتی و امکان تولیدات صنعتی جدید از مواد اولیه فلزی سخت مانند فولاد ، این امکان را به بشر داد تا بتواند تکنولوژی صندوقچه های قدیمی خود را بروز کند و با استفاده از فولاد سخت به جای آهن و چوب صندوق های محکم تری بسازد. اولین گاوصندوق های امروزی در سال های دهه 1830 میلادی ساخته شدند که جنس بدنه آنها از فولاد و دیواره هـای داخلی آن از جنس سنگ، سیمان، آجر و غیره بود. 

تاریخچه گاوصندوق

دو برادر انگلیسی بنام هـای چارلز چاب و زرمی چاب در شهر ولورهميپتون که سالها بـه تولید قفل مشغول بودند، در سال 1835 اولین گاوصندوق دارای قفل را ساختند. بدین شکل نسل اولیه گاوصندوق های ایمن در جهان تولید شد. پس از تأمین امنیت اولیه گاوصندوق تولیدکنندگان به فکر ایمن سازی بیشتر آن بودند که این نیاز در نهایت منجر به شکل گیری ایده های جدیدی در این صنعت شد. از نیازهای آن زمان، افزایش مقاومت گاوصندوق در برابر آتش سوزی ، صدمه های ناشی از جابجایی و حفاظت گاوصندوق در برابر سارقان بود. در نتیجه اولیـن نسل گاوصندوق نسوز و ضد ضربه جهان درسـال 1886 تـوسط مخترعی به نـام هنری براون ساخته شد. هنری اسم این گاوصندوق را «صندوقچه ای برای ذخیره سازی و نگهداری اسناد» گذاشت. 

گاوصندوق قدیمی

اولین گاوصندوق ساخت ایران

تاریخچه ساخت اولین گاوصندوق در ایران بــه سال 1297 می رسد. هنگامی که استاد محمد خرّم بنیان گذار کارخانه صنعتی خرم در کارگاه آهنگری خود برای اولین بار در ایران و خاورمیانه با الگوبرداری از یک گاوصندوق ساخت کشور روسیه ، مونتاژ قطعات اولین گاوصندوق تولید ایران را آغاز کرد. پس از آن با گسترش فعالیت های استاد محمد خرّم این صنعت در ایران توسعه پیدا کرد و کارگاه آهنگری تبدیل به کارخانه صندوق نسوز خرم شد. این کارخانه تاکنون جزء پیشتازان صنعت گاوصندوق سازی در ایران بوده است. محصولات کارخانه خرم در سال های بعد متنوع تر و پیشرفته تر شدند و محصولات دیگر مانند صندوق امانات نیز به این تولیدات افزوده شد.

اولین گاوصندوق ساخت ایران

انواع گاوصندوق

انواع گاوصندوق از نظر ساختار تکنولوژی قفل و رمز

امـروزه گاوصندوق هـا بـه دو دسته کلی، گاوصندوق هـای رمزدار قدیمی و گاوصندوق های الکترونیکی ( گاوصندوق هــای هوشمند ) تقسیم مـی شـود.

گاوصندوق های رمزدار

سیستم امنیتی ایــن گاو صندوق هاکه معمولادرگذشته استفاده میـشده، بصورت رمز مکانیکی اســت کــه ازچندصفحه عددی بـرای قفل کـردن آن استـفـاده میشودوباچرخاندن صفحات عددی وانتخاب رمز موردنظر قفل بازمـیشود.

گاوصندوق رمزدار دژ خرم

گاوصندوق های هوشمند (اثر انگشتی)

این گاوصندوق هـا نسل جدید گاوصندوق هـامیباشنـد کــه باتکنولوژی روزادغام شــده اسـت وامنیت بیشتری نسبت بــه نسل قبـل خــود ( گاوصندوق هــای رمزدار مکانیکی ) ارائـه میـکندو ساختار امنیتی پیچیده تــری دارنـد.

رایج تـرین نـوع ایــن گاوصندوق هـا، گاوصندوق هــای اثر انگشتی اســت کــه بــااسـتفاده از اثر انگشت ویـک رمز پشتیبان سیستم امنیتی راتشکیل میـدهنـدوالبته گاوصندوق هــای هوشمند دارای سیستم امنیتی پیچیده تـری می باشندکه معمولابرای کاربری هــای خاص استفـاده می‌شوند.

گاوصندوق-اثر-انگشتی

انواع گاوصندوق از نظر نوع کاربرد

 1. گاوصندوق آسانسوری
 2. گاوصندوق اداری و کارخانجات
 3. گاوصندوق اسلحه
 4. گاوصندوق بانک ها و موسسات مالی
 5. گاوصندوق طلا فروشی
 6. گاوصندوق فروشگاهی و بنگاه ها
 7. گاوصندوق خانگی و هتل ها
 8. گاوصندوق سفارشی

انواع گاوصندوق از نظر ویژگی های امنیتی

 1. گاوصندوق نسوز یا ضد حریق
 2. گاوصندوق ضد سرقت
 3. گاوصندوق ضد ضربه
 4. گاوصندوق ضد انفجار

چهار نکته ای که قبل از خرید گاوصندوق باید به آنها توجه کنید

چه چیزی قرار است در گاوصندوق نگهداری شود؟ 

مدارک مهم، اشیا قیمتی، پول نقد و هرچیزی که نگهداری و حفاظت از آن برای ما اهمیت داشته باشد، ازجمله چیزهایی هستند که نیاز به مراقبت خاصی دارند؛ اما شما در خرید گاوصندوق باید مشخص کنید که چـه چـیزی را میخواهید درون آن نگهداری کـنید و حجم آن ها چقدر است. سپس با توجه به این موارد گاوصندوق مناسب را از نظر سایز و امنیت انتخاب نمایید.

با کدام نوع گاوصندوق راحت ترید؟ 

گاوصندوق قدیمی رمزدار یـا گاوصندوق هوشمند ؟ کدام یک را اتخاب کنیم؟ شما با کدامیک راحت تـر هستید؟ گاوصندوقی کـه بـطور مثال بــا اثر انگشت و یا اسکن چشم شما باز می شود یا گاوصندوقی کــه قفل ان با یک سری اعداد باز شود.

گاوصندوق را در چه محلی باید نگهداری کرد؟ 

پیش از خرید گاوصندوق باید در نظر داشت که محل نگهداری آن تعیین و محیا گردد. در ابتدا باید محل قراردادن گاوصندوق را مشخص نمایید. بطور مثال بهتر است گاوصندوق درمحلی قرار بگیرد که بـراحتی قابل مشاهده نباشـد، جایی مانند داخل یک کمد دیواری. رعایت این نکات می تواند امنیت گاوصندوق رو بالا ببرد.

چند ویژگی مهم گاوصندوق با کیفیت و مطمئن

 • بدنه محکم (ضد حریق، ضد افنجار، ضد ضربه، ضد سرقت)
 • سیستم دزدگیر و هشداردهنده
 • پشتیبانی قوی شرکت تولیدکننده درصورت فراموشی رمز
 • ارائه خدمات جابجایی توسط شرکت تولیدکننده

 

مقالات دیگر
1399/06/08 | 11:47
گاوصندوق چیست
جعبه های یک یا چند طبقه چهار گوش با بدنه بسیار مقاوم و فولادی با قفل های بسیار معتبر و سیستم رمزگذاری پیچیده که برای نگهداری از وسایل و اسناد و مدارک و پول و جواهرات استفاده میشود اصطلاحا گاوصندوق گفته میشود
1399/06/07 | 12:18
همه چیز درباره گاوصندوق خانگی
گاوصندوق خانگی یکی از پرکاربردترین انواع گاوصندوق می باشد که از نظر اندازه و ابعاد و همچنین تکنولوژی های به کار رفته در طراحی آن تفاوت هایی با بقیه دارد
1399/05/28 | 05:43
فروش گاوصندوق
. گاوصندوق ها را می توان بر اساس دو ویژگی مهم تقسیم بندی نمود که عبارتند از طرح و شکل ظاهری و سیستم رمزنگاری و قفل به کار رفته در آنها، که هر یک دارای زیرمجموعه های متعددی می باشند
1399/05/26 | 03:11
تعمیرات گاوصندوق
تعمیرات گاوصندوق مجموعه ای از خدمات از قبیل بازگشایی قفل در صورت گم شدن کلید یا فراموشی رمز توسط مالک، تغییر نوع قفل و همچنین حمل و جا به جایی آنها به محل های جدید می باشد
1399/05/21 | 11:13
گاوصندوق رمزدار
گاوصندوق رمزدار از نمونه های بسیار پرکاربردی می باشند که از نظر امنیت و میزان مقاومت در برابر ضربه و آتش سوزی در سطح بالایی قرار دارد. این گروه از گاوصندوق ها در واقع میان گاوصندوق های کلیدی و دیجیتال بیومتریک قرار گرفته اند.
1399/05/21 | 10:49
گاوصندوق آسانسوری
گاوصندوق آسانسوری یا زیرویترینی یکی از کاربردی ترین نمونه تجهیزات امنیتی می باشد که دارای ابعاد نسبتا بزرگ می باشند، دارای بدنه نسوز بوده و به دلیل بهره مندی از رمزهای بسیار قوی الکترونیکی و سنسورهای حساس به اثرانگشت، از امنیت بسیار بالایی برخوردار هستند.

طراحی سایت توسط دودکو طراحی سایت دود